Széles körben nem feltétlenül ismert, hogy a II. és III. kerület határán álló egykori Lujza tér az 1848-as forradalom és szabadságharc egyik aktív résztvevőjéről, Kolosy György joghallgatóról kapta nevét. Kolosy az egyik vezetője volt annak a feldühödött tömegnek, amely a Budára érkező Lamberg Ferencet felkoncolta. A gyilkosságban játszott szerepe miatt a felelősségre vonás elől Erdélybe menekült és beállt Bem seregébe. A világosi fegyverletétel idején már honvéd százados. Ezt követően egy ideig bujdosott, majd feladta magát az osztrák hatóságoknak, akik a Lamberg-gyilkosság miatt kötél általi halálra ítélték. Az ítéletet 1850. január 23-án hajtották végre.
A teret 1900-ban keresztelték át a szabadságharcos emlékére. A képen látható egyemeletes épület annak idején vendégfogadóként és istállóként működött, azonban ma, többszöri felújítás után termelői piacként funkciónál. Az 1993-as és 2012-es átépítések és az új szerepkör ellenére az épület méreteit és külsejét csak minimálisan érintette az elmúlt évszázad.
A 253. gyorsárverésben szereplő 20298. számú tételünkön a Kolosy téri piac és előtere látható. A képeslapot alaposan megvizsgálva a városfejlődés apró részleteire figyelhetünk fel: a tér méretei és az épületek változatlanok maradtak, azonban például a villamos közlekedés a Lajos utcából északabbra, a Bécsi útra került át.