A Monarchia Magyarországán – nem úgy, mint ma, amikor minden forgalomban lévő pénz egy helyen készül - két helyen folyt pénzverés. A Körmöcbányai verdéből, ami a nagyobbik volt a kettő közül, és a Gyulafehérvári verdéből indult útra az összes arany és arról, hogy épp hol készült egy adott darab, az érmén található, úgynevezett verdejel tanúskodik. Az ebből az időszakból megmaradt aranyak nagy része persze hazai- és nemzetközi gyűjtők polcán pihen, de időről-időre előfordul, hogy dacára az értékének és annak, hogy a 20. század eseményei nem kedveztek az arany birtoklásának, azért mégis egészen meglepő helyeken bukkannak családok monarchia korabeli érmékre. Ha ezt egy olyan időszakban adják el, vagy adják be árverésre, amikor nagy a kereslet rá, akkor bizony szép pénz ütheti a markukat.
Most is egy ilyen időszak van, nagy a kereslet, nem csak itthon, de külföldön is az aranypénzekre. A Darabanth Aukciósház idei második, összességében 28. Nagyárverésére ennek megfelelően rekord számú aranypénzzel készült a nemesfém érmék szerelmesei számára. Az árverés kezdetétől kiemelkedő figyelem kísérte az aranyak sorsát és kisebbfajta roham várható a megtekintésen is. Megéri tehát lecsapni rájuk, nem csak gyűjtőknek, befektetőknek is, hisz ezek a szépségek átlagosan 6 grammnyi aranyat tartalmaznak, ez különösen csábító lehet az üzleti célú vásárlás esetén, mivel az elmúlt bő fél évben az arany értéke először csökkent, és tartósan egy viszonylag alacsony szintre állt be. Ez főleg a 2016-os árrobbanáshoz képest jelentős visszaesés, de egyúttal azt is jelenti, hogy így a jövőben, egy a tavalyi nyárhoz hasonló időszakban, a többi rendelkezésre álló pénzügyi megoldáshoz képest jelentős haszon realizálható.
A kategóriában szereplő magyar vonatkozású érmék közül mindenképp érdemes kiemelni két, közel teljes sorozatot: a 8 Forint – 20 Frank és a 20 Korona névértékű címletekét.
A 8 Forintos érme kiadás szinte teljes körmöcbányai (melyet az uralkodó portréja alatt található K.B. rövidítés jelöl) veret sorozata is megtalálható a kínálatban, ez a 21 tétel egy-két érmével kiegészítve egy teljes gyűjteményt ad ki. Hasonló a helyzet a 20 Koronás érmék esetében is, amelyek között szintén felvonultatják a körmöci pénzverde közel összes kiadását a névértékből. Az eddig tárgyalt érmék közös jellemzője, hogy egyik oldalán az Osztrák-Magyar Monarchia uralkodóját, míg másik oldalon a nemzeti címert ábrázolja. A magyar országrész számára készült pénzeken ez kiegészül a nemzeti nyelvű felirattal is.