A századforduló karakteres stílusirányzata az Art Nouveau volt. Népszerűségének csúcsán 1890-1910 között volt.
Európa különböző régióiban más-más irányokba fejlődött, Kelet-Közép-Európa (a Habsburg Birodalom, 1867-től az
Osztrák-Magyar Monarchia) területén szecesszió néven ereszt gyökeret, és a képzőművészet mellett jelentőssé válik az építészetben is, gondoljunk csak az Iparművészeti Múzeumra. Az alkotók közül az egyik legismertebb
alakja a Monarchia területén született Alphonse Mucha.
Mucha gyerekkorától kezdve érdeklődött a rajzolás iránt, iskolái elvégzése után művészeti tanulmányait a Müncheni Szépművészeti Egyetemen, a párizsi Julian és Colarossi Akadémiákon folytatta. 1895 és 1900 között elismert plakátfestővé vált, és ebben az időszakban hat alkotása is szerepelt Jules Charét Maitres de l'Affiche (A plakát mesterei) elnevezésű kiadványában. Eközben pedig újságokhoz és hirdetésekhez is készített illusztrációkat. Egyéni stílusát a nemzetközi nagyközönség az 1900-as Párizsban rendezett Világkiállításon ismerte meg. Érdekesség, hogy művészi stílusára sok esetben jellemző, hogy csak imitálja az Art Nouvaeut, azonban alkotásai idővel az Art Nouveau szinonimájává váltak. Ennek ellenére saját bevallása szerint egész életében próbált távolságot tartani a stílusirányzattól, mivel álláspontja szerint alkotásai saját magából és a cseh művészetből származnak. Szándékai ellenére neve és alkotásai összeforrtak a szecesszióval, munkái lényegében bárhol azonnal felismerhetőek.
Kiváló példa erre a Tánc című allegórikus festménye, melyet 1898-ban fejezett be, a Művészetek (Arts) sorozat
része a Festészet, Költészet és Zene mellett. A sorozat darabjaira jellemző, hogy Mucha kerülte az adott művészetekhez tartozó tárgyak ábrázolását (hangszer, toll, ecset) ehelyett a természet szépségét hangsúlyozta a kör alakú háttérrel és az alkotásokhoz rendelt természeti képek segítségével, a Tánc esetében ez lehulló faleveleket sodró szellő. A kép középpontjában magányos, kígyózó testű nőalak áll, akinek lobogó haja és ruhája egészíti a mozdulatot.
250. árverésünk 23668. tételét most mindazok figyelmébe ajánljuk, akik rajongói Mucha
művészetének.
Az új művészet és Mucha
2015.05.19. 11:02 darabanth aukciósház
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://darabanth.blog.hu/api/trackback/id/tr437472184
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.