Gréta, numizmatikai asszisztens
A tételek feldolgozásakor elég sok numizmatikai tárgy átmegy egy nap a kezem alatt, és van köztük néhány emlékezetesen szép, vagy ritka tétel is. Legjobban a bankjegy kategóriát szeretem, talán mert az én látásmódom szerint a papírpénzek hordozzák magukban a legtöbb művészi értéket a numizmatikán belül. Az egyik kedvencem mégsem a színei, vagy mintázata miatt fogott meg, hanem a bankón szereplő hölgy igencsak szerteágazó életútja miatt.
Az ezernyolcszázhatvanas éveket írjuk, a fiatal Bertha Kinsky mesés vagyonnal rendelkező vőlegényről vagy énekesnői karrierről álmodik. Ekkor még csak saját jövőjére összpontosított – mintha ez csupán az erőgyűjtés időszaka lett volna a majdani kitárulkozásra a világ felé. A későbbi Bertha von Suttner a századfordulóhoz közeledve megszállott békeaktivistává vált: férjével karöltve békekongresszusokon vett részt, megalapította az Osztrák Béke Társaságot, pacifista témájú könyveket írt és folyóiratot indított. Élete korai szakaszában egy ideig Alfred Nobel titkárnőjeként tevékenykedett, kapcsolatuk pedig a férfi halálig kitartott. Ennek is köszönhető az, hogy Nobel belefoglalta végrendeletébe a vagyonának kamataiból létrehozandó alapot, a későbbi Nobel-díjat. Bertha így 1905-ben, a békéért való küzdelem jutalmául, már férje halála után, első nőként kapta meg a Nobel-díjat, de nem volt boldog; „Csöndesen és magányosan kell sírnom, a Nobel-díj ellenére mégiscsak magányos bolond”.
Bertha von Suttner halála után két hónappal kitört az első világháború. Szomorkás portréja az osztrák 1000 Schillinges bankjegyen felidézheti, hogy a világban egyre inkább nincs valami rendben, hiszen a békében való hit még mindig csupán néhány maroknyi ember sajátja.