Az 1800-as évekből és az 1900-as évek elejéről számos neves fotóműterem nevével találkozhatunk.
Ezek közé tartozott a Weinwurm Testvérek műterme is.
A két testvér közül mindkettő, Weinwurm Mátyás és Weinwurm Ferenc is egyaránt a fényképész szakmát tanulta ki, sőt családi ágon tovább öröklődött a mesterség, mivel Mátyás fia, Antal is fényképésznek tanult, így apja műtermében helyezkedett el. Nem véletlen tehát, hogy a cinkográfia (domboredzés, kémiagrafia) eljárásának magyarországi elterjesztése az ő nevéhez fűződik. Károly utcai műtermüket fotócinkográfiai és kromoautotípiai műintézetté fejlesztették. Portréműtermeik közül az egyik közismert a Király utca 31. szám alatt működött.
1897-ben Weinwurm Antal az Iparművészeti Múzeum harmadik emeletén akart létrehozni egy olyan nagyszabású (416,36 négyzetméteres) műtermet, ahol különböző sokszorosítási technikákkal is foglalkozhatott volna a fényképezés mellett. A műteremhelyiség bérleti jogát azonban végül nem ő kapta meg.
A műtermi fotózás mellett számos középületről, társadalmi eseményről készítettek felvételeket, amelyek a korabeli újságokban jelentek meg. Ezek közül most egyet megtekinthetnek az érdeklődők 259. árverésünk 12419. tételeként, mely a budai oldalról a Margit hídra nyíló kilátást mutatja be.
A fotográfia mesterei
2015.09.29. 14:25 darabanth aukciósház
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://darabanth.blog.hu/api/trackback/id/tr877863622
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.